Weekend na łonie natury z kamperem – jak zorganizować ?
Jazda kamperem jest przyjemna nie tylko dla samej jazdy i frajdy pokonywania wielu km w różnych warunkach, ale przede wszystkim możliwości obcowania z przyrodą. Można wszak wybrać się na łono natury kamperem i zorganizować udany weekend. Jak to zrobić od A do Z? O czym należy pamiętać? Przekonajcie się!
A jak atrakcje
Kiedy padnie hasło weekend na łonie natury, to pewnie dzieci nie będą zachwycone, zwłaszcza gdy będą miały tam trudność ze złapaniem zasięgu. Jednak gdy przedstawisz im plan atrakcji, być może zmienią zdanie. Możecie choćby urządzić sobie bieg na orientację. Wystarczy, że jedno z dorosłych przygotuje zadania, a drugie rozmieści wskazówki na wybranym terenie. Możecie też wybrać się tam, gdzie są stawy i łowić ryby metodą no-kill. Kolejną atrakcją może być rozłożenie grilla i pieczenie przywiezionych pyszności, oczywiście w miejscu do tego dozwolonym. Ponadto możecie wypożyczyć sprzęty wodne, jeśli takowe w tym miejscu się znajdują. Być może w pobliżu znajdą się jeszcze jakieś zabytki czy wieża widokowa, czyli miejsca, które będzie można zobaczyć, atrakcyjne dla dzieci i dorosłych.
N jak dobra nawigacja
Masz już plan weekendu, teraz czas zaplanować trasę, tak by była jak najkrótsza. Przyda się do tego celu dobra nawigacja. Musisz też uwzględnić masę całkowitą oraz wysokość kampera decydując się na określone odcinki, aby nie okazało się, że nie można przejechać pod wiaduktem albo po moście. Ponadto dobra nawigacja podpowie Ci gdzie są ewentualne roboty drogowe, bo aktualizuje się w trybie online, a także przypomina Ci o ograniczeniu prędkości i fotoradarach na drodze. Z dobrą nawigacją droga jest przyjemna i bezpieczniejsza.
S jak sprawdzenie stanu technicznego
Na pewno nie obędzie się bez dokładnego sprawdzenia stanu technicznego pojazdu. Musisz również sprawdzić stopień napełnienia butli gazowej czy sprawność bojlera, a także kuchenki czy lodówki. Oczywiście musisz zajrzeć też pod maskę, sprawdzić stan wszystkich olejów, a przed podróżą zatankować do pełna. Jeśli zauważysz jakieś nieprawidłowości stuki czy piszczenie, to koniecznie zajrzyj do warsztatu, chyba że samodzielnie umiesz zająć się układem kierowniczym czy też hamulcami. Jeśli w kamperze dawno nie był wykonywany przegląd, to warto go zrobić.
O jak oświetlenie i okna dachowe do kampera – nie tylko komfort, ale i dobra wentylacja
Na pewno nie można zapomnieć o oświetleniu. Tutaj sprawdzą się nie tylko lampki LED. Na zewnątrz możesz wykorzystać lampki gazowe czy nawet naftowe. Taki element na pewno sprawi, że przyjemniej będzie się siedziało wieczorem czy w nocy przed kamperem. Bez wątpienia istotne znaczenie ma także okno dachowe do kampera. Dzięki niemu podróż może być bardziej komfortowa, nie trzeba puszczać klimatyzacji w upalny dzień i można otworzyć okno, by wpuścić do środka nieco powietrza, a także światła dziennego.
W jak wyposażenie dodatkowe, które może przydać się na biwak
Na pewno na weekendowe kamperowanie na łonie natury trzeba wziąć ze sobą dodatkowe wyposażenie przyda się przenośny stoliczek i kilka składanych krzeseł. Można pokusić się też o namiot lub markizę nad wejściem do kampera. W ten sposób zyskuje się także ochronę przed palącym słońcem czy niespodziewanym deszczem. Na pewno warto wziąć ze sobą koszyk piknikowy, w którym będzie można trzymać przygotowane wcześniej potrawy. Na pewno niezbędny będzie bojler do kampera, przydadzą się także panele fotowoltaiczne, które ogrzeją wodę. Warto mieć także dodatkowe koce, którymi będzie można się okryć w chłodniejszy wieczór przyda się także wspomniany już grill.
Z jak zadowolenie, czyli zabierz ze sobą dobry humor
Na weekendowy biwak na łonie natury musisz zabrać ze sobą także pozytywne nastawienie i humor i zarazić nim najbliższych. Dzięki temu nawet brzydka pogoda nie pokrzyżuje Waszych planów. Warto mieć w zanadrzu plan B, by dobrze wypełnić i spędzić czas.
Weekend na łonie natury w kamperze może się udać. Zresztą w dobrym towarzystwie każda rozrywka może być tą najlepszą i warto o tym pamiętać. Weź ze sobą także nieco gotówki, na wypadek gdyby z Waszego biwaku niewiele wyszło, choć faktem jest, że większość rzeczy możecie przygotować na kuchence w kamperze i spożyć także wewnątrz.