Rodzaje agrotkaniny – o czym musisz wiedzieć na temat doboru i układania

Agrotkanina ma wszechstronne zastosowanie. Jest zarazem materiałem ochronnym, jak i zapewniającym lepszą estetykę. Warto poznać rodzaje tego przydatnego w ogrodzie materiału. W dzisiejszym poradniku dowiesz się więcej na temat zasad doboru i układania. To pomoże Ci odpowiednio zadbać o rośliny w ogrodzie.

Czym jest agrotkanina?

Warto na samym początku dowiedzieć się czym jest agrotkanina. Otóż jest to materiał syntetyczny, który jest wykonany z polipropylenu. Najczęściej jest cienki, ale mimo wszystko bardzo wytrzymały. Zapewnia to technologia – cienkie niteczki tworzą zwartą strukturę. Jeszcze dekadę temu ten materiał był wykorzystywany jedynie przez profesjonalistów, którzy chcieli w profesjonalny sposób chronić swoje uprawy. Obecnie także ogrodnicy amatorzy do swoich przydomowych ogrodów wybierają materiał ochronny, jakim jest agrotkanina – LINK poprowadzi Was do strony sklepu gdzie znajdziecie różne rodzaje w przystępnej cenie.

Czym różnią się agrotkaniny i co wpływa na cenę? Poznaj rodzaje agrotkaniny

Przede wszystkim wybierając agrotkaniny trzeba wiedzieć, że różnią się one kolorem, a także gramaturą, czy szerokością. Można zdecydować się na agrotkaninę białą, czarną lub brązową. Kolor związany jest często z określoną gramaturą, czyli gęstością splotu, określoną w gramach na metr kwadratowy. Większa waga agrotkaniny wiąże się z jej mniejszą przepuszczalnością i należy o tym pamiętać. Agrotkaniny można zakupić najczęściej w trzech gramaturach – 70 g/m2, 90 g/m2 lub 120 g/m2.

Co warto wiedzieć na temat zastosowania poszczególnych agrotkanin?

Trzeba wiedzieć, że agrotkanina często nazywana jest matą szkółkarską, najczęściej stosuje się ją bowiem pod rośliny ozdobne, np. iglaki. W takim przypadku rośliny sadzone są w otworach, agrotkanina rozpościera się wokół pni, a na niej wysypana jest najczęściej kora lub ozdobne kamyki. Na pewno dzięki jej zastosowaniu można ograniczyć pojawianie się chwastów. Wyposażona jest też w stabilizator UV. Agrotkaniny nie przepuszczają pleśni i nie powodują gnicia. Bez problemu umożliwiają transport nawozów. Można je zatem uznać nawet za materiał ekologiczny, mimo że stworzona jest z tworzywa sztucznego. Należy bowiem pamiętać, że można stosować je wielokrotnie. Ponieważ ograniczają pojawianie się chwastów nie trzeba również stosować tylu herbicydów czy chemicznych środków przeciw grzybom czy szkodnikom, a to tylko z korzyścią dla środowiska. Nie trzeba zajmować się pieleniem, a jeśli rośliny nie muszą konkurować z chwastami o wodę, również podlewanie nie musi być tak obfite.

Do jakich upraw sprawdzą się czy roślin ozdobnych sprawdzą się agrotkaniny?

Oczywiście agrotkaniny należy dobierać pod konkretne uprawy. Jeżeli zamierzasz uprawiać truskawki, to znaczącą tę uprawę ułatwi Ci właśnie agrotkanina. Wystarczy rozłożyć ją na terenie gdzie sadzone będą truskawki i wykonać w niej otwory pod grządki. Montaż jest prosty, ponieważ stosuje się specjalne zaciski mocujące. Oczywiście nie trzeba wykorzystać całej agrotkaniny z beli. Materiał można bez problemu dzielić na mniejsze części, czyli przecinać nożyczkami i dopasowywać do wielkości grządek. Agrotkanina zatrzyma wilgoć w podłożu, co zmniejszy częstotliwość podlewania. Agrotkaninę można wykorzystywać oczywiście również do osłaniania roślin na zimę. Wystarczy obwiązać ją na koronie rośliny, by zapewnić jej odpowiednią ochronę. Dostępne są jeszcze materiały ochronne w formie kapturów, które łatwiej się nakłada. Trzeba jednak pamiętać, że agrotkanina chroni przed pleśnieniem roślin ozdobnych, drzewek czy krzewów, jednak nie zapewni ochrony przed mrozem. Tu niezbędne będzie zastosowanie agowłókniny, która ma właśnie takie właściwości. Bez wątpienia agrotkanina sprawdzi się także jako podłoże pod kamenie ozdobne stosowane na skarpach i ścieżkach przy domu. Będzie stanowiła warstwę drenującą.

Warto wybierać materiały ochronne, które mogą ochronić rabaty czy pojedyncze nasadzenia, a także szkółki roślin przed chwastami, a także szybkim parowaniem wody. Dobór odpowiedniej agrotkaniny pozwoli zadbać o ogród także od strony estetycznej, bo świetnie nada się pod kamienie ozdobne czy korę ozdobną.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij