Joga kundalini – na czym polega i jakie są zagrożenia? Poznaj przykładowe ćwiczenia
„Kundalini” to termin pochodzący z sanskrytu oznaczający „okrągły”. Odnosi się to do węża zwiniętego węża. Według praktykujących, energia Kundalini jest właśnie jak ten zwinięty wąż; jest uśpiona wewnątrz ciała i umiejscowiona u postawy kręgosłupa. Joga Kundalini obejmuje śpiewy, ćwiczenia oddechowe oraz powtarzające się pozy.
Czym jest joga kundalini?
Mimo iż joga kundalini jest praktykowana na całym świecie, jej dokładne pochodzenie nie jest znane. Koncepcja energii Kundalini istnieje już od wieków i po raz pierwszy została wspomniana w starożytnych tekstach wedyjskich pochodzących z 1000 r. p.n.e. Osobą, która rozprzestrzeniła jogę Kundalini do szczerszej świadomości jest Yogi Bhajan, znany nauczycielem jogi i przewodnik duchowy z Pakistanu.
W porównaniu z innymi formami podobnych praktyk, joga kundalini jest bardziej nastawiona na ćwiczenia duchowe. Mimo iż jest oparta na ruchach fizycznych, to nie są one jej głównym cel. Jej działanie jest ukierunkowane na poprawę samoświadomości i rozwój duchowy. Udowodniono, że joga kundalini pozytywnie wpływa na funkcje poznawcze i redukuje stres. Praktyka ta tradycyjnie składa się z sześciu współgrających ze sobą komponentów, które wykonywane są w następującej kolejności:
- Śpiew otwierający: Każde sesja powinna zaczynać się śpiewem otwierającym lub mantrą, w celu jak najlepszego dostrojenia się do duchowej aktywności.
- Rozgrzewka: W czasie jogi będziesz Będziesz wykonywał ćwiczenia oddechowe, zwane pranajamą, a także ruchy rozciągające kręgosłup. Celem rozgrzewki jest ćwiczenie kontroli oddechu i ciała przed sesją jogi.
- Krija: Sekwencja różnych pozycji, pranajam, mudr (gestów dłoni ) i medytacji.
- Rozluźnienie: Moment odpoczynku pozwalający wchłonąć efekty działań kriji.
- Medytacja: Poprawa samoświadomości i kontroli duchowej dzięki medytacji to nieodłączna część jogi kundalini.
- Śpiew zamykający: Każda sesja jogi kundalini kończy się śpiewem zamykającym.
Ćwiczenia jogi kundalini
Jeśli chciałbyś sam spróbować jogi Kundalini i na własnej skórze poznać korzyści jej efektów, możesz zacząć od pozycji przyjaznych dla początkujących. Ich wykonanie na pewno nie będzie sprawiało trudności.
Poza lotosu
Lotos to podstawowa pozycją siedzącą, którą prawdopodobnie jest w stanie wykonać każdy początkujący. Pozycja lotosu pomaga otworzyć biodra, więc może być dla Ciebie korzystna, jeśli odczuwasz napięcie w tym obszarze. Jej wykonanie jest bardzo proste:
- Najpierw usiądź na podłodze i wyciągnij nogami. Zachowaj neutralne napięcie pleców.
- Zegnij kolana na zewnątrz i zbliż stopy do ciała. Połóż lewą stopę na prawym udzie i prawą na lewym.
- Głęboko oddychaj lub wykorzystuj techniki pranajamy
Poza kobry
Uważa się, że ta pozycja najefektywniej aktywuje energię Kundalini skumulowaną w plecach. Oto jak ją zrobić:
- Połóż się na brzuchu, nogami i stopy przyciśnij do siebie. Czubki stóp powinny być oparte o podłogę.
- Umieść dłonie pod barkami. Upewnij się, że Twoje palce są skierowane do przodu, a łokcie są w równoległej do siebie pozycji.
- Weź głęboki wdech, następnie unieś głowę i tułów, dociskając nogi do podłoża.
- Wyprostuj ramiona, tak aby klatkę piersiową i brzuch nie dotykały podłogi.
- Utrzymaj pozycję przez maksymalnie 30 sekund, pamiętaj o oddechu. Wykonaj wydech i następnie powoli wróć pozycji wyjściowej zaczynając od opuszczenia ramion.
Czy joga kundalini jest bezpieczna?
Joga Kundalini, jak każda inna forma tej praktyki powinna być wykonywana z zachowaniem bezpieczeństwa. Jeśli jesteś zdrową osobą nie masz się czego obawiać. Zachowaj ostrożność, jeśli:
- Masz istotne problemy z oddychaniem
- Cierpisz na bóle stawów
- Posiadasz kontuzję
- Masz problemy z równowagą
- Jesteś kobietą w ciąży
nie wyobrażam już żyć bez codziennej porannej jogi