Jak przygotować ogród, by przetrwał okres suszy?

Bez wątpienia w Polsce bardzo często panuje susza, a zasoby wodnej są w naszym kraju mniejsze niż w słonecznej Hiszpanii czy krajach basenu Morza Śródziemnego. W związku z tym warto w odpowiedni sposób przygotować ogród na okres suszy. W jaki sposób można to zrobić?

Zamontuj zbiornik na deszczówkę podłączony do mocnej pompy hydroforowej

Coraz większą popularnością cieszą się podziemne, jak i naziemne zbiorniki na deszczówkę. W obydwu przypadkach do sprawnego działania potrzebne są pompy hydroforowe. Dzięki temu podłączając wąż ogrodowy do pompy można uzyskać strumień o odpowiednim ciśnieniu. W przypadku podziemnych zbiorników na deszczówkę często wykorzystuje się pompy zatapialne znajdujące się w zbiorniku, a całość podłączona jest do instalacji wodnej. W ten sposób można zgromadzić wodę w czasie gdy padają obfite deszcze i wykorzystać ją do podlewania ogrodu w okresie suszy. To nowoczesne rozwiązanie, które jest bardzo przydatne w polskich warunkach. Mocna pompa hydroforowa zagwarantuje możliwość podlania całego ogrodu. Trzeba oczywiście pamiętać o dobraniu zbiornika na deszczówkę o odpowiedniej pojemności.

Pamiętaj o ściółkowaniu roślin i mieszaj ziemię z nawozami organicznymi

Nie tylko oszczędzanie wody deszczowej może się przydać w czasie suszy. Ważne jest również odpowiednie przygotowanie gleby przed posadzeniem roślin, a także zabezpieczenie bryły korzeniowej przed przesychaniem. Zatem glebę należy wymieszać z nawozami organicznymi czyli kompostem lub obornikiem. Dzięki temu w glebie wytworzy się próchnica, która zwiększa zdolność roślin do magazynowania wody. Przed parowaniem będzie chronić ściółkowanie. Ma ono jeszcze jedną zaletę, bowiem ogranicza wyrastanie chwastów, a jak wiadomo konkurują one z roślinami o wodę.

Usuwaj regularnie chwasty ze swojego ogrodu

Jak już wiesz chwasty wykorzystują nie tylko substancje odżywcze, ale również wodę, która powinna docierać do roślin posadzonych w ogrodzie. Zatem należy je regularnie usuwać. Zawsze trzeba to robić zanim zaczną kwitnąć, bo wtedy ich rozprzestrzenianie jest tak duże, choćby przez pylenie, że nawet herbicydy mogą sobie z nimi nie poradzić. Na rabatach możesz dodatkowo rozłożyć agrotkaninę, która będzie chroniła przed nadmiernym parowaniem wody, a także nasłonecznieniem czy właśnie wyrastaniem chwastów.

Pamiętaj o odpowiednim systemie nawadniania – podziemnym lub powierzchniowym

W okresie suszy do nawadniania możesz wykorzystać wodę deszczową. Oczywiście jeśli nie ma stanu klęski to woda dostarczana jest również z wodociągów. Zatem możesz zdecydować się na podziemny lub powierzchniowy system nawadniania. Zraszacze podziemne mogą wykrywać zarówno temperaturę, jak i poziom wilgotności, ale można je również zaprogramować, by w okresie największych upałów włączały się rano i wieczorem. Jak wiadomo nawadnianie , gdy panuje wysoka temperatura może doprowadzić do zmarnienia roślin. Woda na liściach czy źdźbłach działa jak soczewka i rośliny są porażane przez promieniowanie słoneczne. Zatem czas podlewania ma ogromne znaczenie. Ważne jest również, by podlewać rzadziej ale obficie. Woda powinna trafić przynajmniej 10 cm w głąb gleby.

Wybieraj do ogrodu gatunki odporne na suszę

Wszystkie środki ochronne bardzo pomogą w okresie suszy, jednak ważne jest, by w rejonach, gdzie opady są wyjątkowo skąpe jednak wybierać gatunki, które na suszę nie są bardzo wrażliwe, a wręcz takie które są na nią wysoce odporne. Jakie zatem można i warto sadzić w ogrodzie? Na pewno warto posadzić w ogrodzie jałowce. Dobrze susze znoszą również sosny – górskie i pospolite. Z drzew liściastych, które podobnie jak iglaki dają przyjemny cień i mogą też chronić inne rośliny przed nadmiernym nasłonecznieniem sprawdzą się brzozy, czy złotokap pospolity. Odporne na suszę są także krzewy liściaste takie jak berberysy, wrzosy czy lawenda. W ogrodzie możesz wykorzystać także dzikie róże czy też byliny, np. liliowce, sasanki czy kocimiętkę.

Niektóre gatunki wymagają rzadszego podlewania i takie na pewno warto wybrać do ogrodu. Twój ogród może być przygotowany na trudne warunki pogodowe, do jakich zalicza się susze.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij