Jak dobrać dietę do wieku kota – od kociaka do seniora
Koty postrzegane są jako indywidualiści, ale są też naprawdę miłymi zwierzętami i członkami rodziny. Oczywiście każdy opiekun powinien chcieć dla swojego pupila tego, co najlepsze, a to oznacza, że powinien dobrać odpowiednią dla niego dietę. Ale jak to zrobić? Tutaj musicie wiedzieć, że dieta musi być dobierana pod kątem wieku kota, ale też jego potrzeb żywieniowych.
Dieta kociaka
Wielu osobom wydaje się, że kocięta powinny pić przede wszystkim mleko. Owszem, ale tylko wtedy gdy jest to mleko matki. Do 2 tygodni kotka karmi je na żądanie, ale od 3 czy 4 tygodnia życia opiekun może już wprowadzać powoli stałe pokarmy. Oczywiście musi obserwować czy kociaki są zainteresowane jedzeniem. Pamiętajcie, że kotka dokarmia jeszcze młode przez kilka tygodni, ale robi to sporadycznie. Dodatkowo kocięta tracą umiejętność trawienia mleka z czasem, gdy matka przestaje je karmić. Zatem podawanie młodym mleka krowiego może im zaszkodzić. Kocięta muszą być odpowiednio karmione, a to oznacza, że najlepiej wybierać karmy dedykowane właśnie dla kociąt. Są one wysokobiałkowe i wysokoenergetyczne. Pamiętajcie, że dzięki odpowiednio zbilansowanej diecie Wasz kociak w ciągu 6 miesięcy osiągnie 75% swojej docelowej masy ciała. Także karma sucha dla kota w wieku dwóch miesięcy jest już wskazana, jednak znowu należy wybrać produkt dedykowany, o małych ziarenkach. Zdrowy kot jest bardzo energiczny i zawsze chętny do jedzenia, dlatego też zwracajcie uwagę, czy kociątko ma apetyt i chce się bawić. Dietę wysokokaloryczną powinno się stosować do pierwszego roku życia, ale…
Dieta kotów po zabiegu kastracji czy sterylizacji
Koty często osiągają dojrzałość płciową około 6 miesiąca życia i wtedy też może zacząć się podsikiwanie i znaczenie drzwi, a zapach kociej uryny jest naprawdę trudny do zmycia. Wielu opiekunów z tego powodu, ale także, aby walczyć z bezdomnością wśród zwierząt decyduje się na sterylizację czy kastrację pupila. Jeżeli jest ona przeprowadzona przed ukończeniem przez zwierzę pierwszego roku życia, to warto zastanowić się nad zmianą karmy. Najlepiej obserwować pupila i jeżeli apetyt będzie miał większy niż wcześniej, a dodatkowo zacznie tyć, to czas na zmianę diety i wybór karmy niskokalorycznej bądź tej dedykowanej kastratom. Możemy polecić również karmy dla kotów niewychodzących.
Dieta dorosłego kota
Koty, choć osiągają dojrzałość płciową około 6 miesiąca życia, to tak naprawdę nadal są dzieciakami. Co pewnie łatwo możecie zauważyć, gdyż sporo rozrabiają i chętnie się bawią. Ich zachowanie zmienia się, gdy wyczują rujkę u kocicy. Kotki mając rujkę próbują uciekać z domu, nawet jeżeli wcześniej były zwierzętami niewychodzącymi. Można powiedzieć, że buzują w nich hormony, dlatego też dla ich dobra warto zastanowić się nad kastracją czy sterylizacją. Koty stają się tak naprawdę dorosłe, gdy kończą 1,5 roku życia. Wtedy też najlepiej wprowadzić im dietę kota dorosłego i wybierać produkty “adults”. Jednak jak to zwykle bywa karmy dla kotów karmom nierówne. Musicie więc czytać składy. Otóż dobra karma to taka, która posiada co najmniej 80% mięsa w składzie. Jednocześnie koty trzeba karmić kilka razy dziennie, unikając dużych porcji, bo wtedy dojdzie do powiększenia ścian żołądka i w domu będziecie mieć kociego żebraka. Jeżeli Wasz dorosły kot jest niewychodzący, to oczywiście należy wybrać dedykowaną karmę, a gdy jest bardzo energiczny czy wychodzący, to także konieczne jest wprowadzenie karmy “active”.
Dieta kota seniora
Czas przejść do przedstawienia Wam zasad diety kota seniora. Według niektórych kot staje się seniorem około 6-8 roku życia. Jednak obecnie koty w tym wieku są nader aktywne i wprowadzenie diety dla seniora może im zaszkodzić. Dlatego też coraz więcej weterynarzy zaleca wprowadzenie takiej diety dopiero po 10 roku życia. Dieta kota seniora powinna być lekkostrawna i najlepiej wybierać dedykowane produkty. Zwróćcie uwagę na skład i dużą zawartość kwasów Omega-3, które są wręcz wskazane. Kolejnym ważnym elementem jest także kwas gamma-linolenowy (GLA), który wpływa korzystnie na stan błon lipidowych, uczestniczących w transporcie tłuszczów.
Odpowiednio zbilansowana dieta jest niezbędna. Oczywiście pamiętajcie, aby dobierać ją pod kątem potrzeb zwierzaka i jego wieku.