Jak za niewielkie pieniądze stworzyć mały ogródek w stylu vintage?
Stworzenie ogrodu wymaga pewnej wizji artystycznej, a także wyboru odpowiedniej stylistyki. Można postawić na vintage, wszak ogród inspirowany tymi jakie pamiętamy przy domach naszych babć może być nostalgicznym powrotem do czasów dzieciństwa, sielską przestrzenią w której chce się przebywać, a także miejscem wypełnionym starymi i stylizowanymi dodatkami. Wreszcie znajdzie się tam roślinność, którą zna się z pól i lasów, a także popularne kwiaty uprawiane w ogrodach od dawien dawna.
Po pierwsze: wybierz mieszankę traw, które ścina się nieco wyżej, zapomnij o trawie jak murawa
Na samym początku trzeba oczywiście założyć trawnik. Jednak trawa sportowa przycinana bardzo krótko w tym przypadku się nie sprawdzi. Lepiej wybierać odmiany łąkowe, które utrzymuje się na wysokości 5-6 cm. Taki trawnik będzie lepiej pasował do naturalistycznego ogrodu w stylu vintage, w którym znajdzie się wiele roślin znanych z łąk i terenów przyleśnych. Warto oczywiście zadbać, by na trawniku nie pojawiły się kopce kreta, chyba że jesteśmy przygotowani, na takie zaburzenie krajobrazu od czasu do czasu. Jednak sadząc wiele roślin, zarówno kwiatów, jak i krzewów, a także prowadząc uprawę warzyw czy ziół, warto zadbać o estetykę i założyć pod trawnikiem siatkę na krety. Doskonałej jakości produkty oferuje sklep ogrodniczy Euro Ogrod.
Po drugie: zdecyduj się na meble ogrodowe w stylu shabby chic
O roślinności powiemy nieco później, a teraz zajmiemy się meblami ogrodowymi. Oczywiście powinny być stare albo stylizowane. Najlepiej sprawdzą się drewniane z widocznymi słojami i sękami, można też pokusić się o te malowane farbą i specjalnie postarzane, czyli modele w stylu schabby chic, który świetnie pasuje do vintage. Można wybrać niewielki ogrodowy stolik kwadratowy albo okrągły i wokół niego ustawić krzesła na których położy się tekstylne podkłady albo poduszki. Warto również obok mebli postawić pergolę na niej będzie wił się bluszcz albo róża pnąca. Obydwie rośliny doskonale pasują do ogrodu w stylu vintage.
Po trzecie: postaw na stylowe huśtawki drewniane, a także doniczki metalowe lub drewniane
Meble ogrodowe to nie tylko stoliki i krzesła, bowiem można postawić na elementy, które są funkcjonalne i dekoracyjne zarazem, a poniekąd są też źródłem rozrywki. Mowa o huśtawkach ogrodowych. Oczywiście warto wybrać model drewniany, tradycyjny. Tu nie sprawdzi się okrągła huśtawka wykonana z technorattanu. Również na huśtawce powinniśmy rozłożyć koc albo podkład, aby w chłodne dni także można było usiąść na huśtawce i odrobinę się pobujać. Ważne są także inne elementy, takie jak choćby doniczki czy latarenki. Można wybrać metalowe postarzane, które wyglądają jakby zaszły rdzą. Dobrze sprawdzą się też drewniane doniczki prezentujące się niczym wiaderka, w których można posadzić bratki albo wrzośce.
Po czwarte: sadź w ogrodzie gatunki jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie, które pamiętasz z ogrodu babci
Choć już było nieco mowy o roślinach, to jednak warto wspomnieć gatunki, które sprawdzą się w ogrodzie w stylu vintage. Z pewnością pamiętasz ogród swojej babci, a jeśli nie to tradycyjne ogrody, które miałeś/aś okazję ogladać. Na pewno często pojawiały się w nich lilie, a także bzy, hiacynty czy bluszcz porastający nie tylko mury, ale i pergole. Możesz oczywiście wybrać także wspomniane bratki, albo jednoroczne i efektowne słoneczniki, wszak i one były często uprawiane w ogrodach.
Po piąte: stwórz w ogrodzie także strefę warzyw i ziół
Poza rabatami w ogrodzie vintage może znaleźć się tunel foliowy. W nim można uprawiać wiele gatunków, m.in. paprykę, pomidory, ogórki, ale również fasolę, groch, miętę, tymianek, bazylię i inne przydatne zioła. Oczywiście to również świetne miejsce na włoszczyznę. Trzeba oczywiście pamiętać o płodozmianie, by pewnych gatunków nie sadzić po sobie na tych samych miejscach. Tunel ogrodowy można nabyć w sklepie ogrodniczym. Sprawdzi się też szklarnia, choć to znacznie większy koszt.
Tak naprawdę stworzenie ogrodu w stylu vintage nie jest trudne. Wiele elementów możemy znaleźć na pchlim targu, a także na strychu, czy wreszcie w ofercie sklepu ogrodniczego. Tak naprawdę ograniczeniem jest tylko wyobraźnia.