Jak sprawić, by podróżowanie kamperem było jeszcze przyjemniejsze? Top 5 rad
Podróżowanie kamperem można traktować jako hobby, ale i styl życia. Jedno jest pewne – caravaning jest przyjemny. Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, by stał się jeszcze przyjemniejszy. Dziś przedstawimy Wam top 5 rad, które sprawią, że będziecie mogli cieszyć się komfortem i wygodą w swoim kamperze.
Top 1: wyposażenie ma znaczenie
Zacznijmy od wyposażenia. Niewątpliwie każdy kamper powinien mieć odpowiednie sprzęty. W końcu życie trzeba sobie ułatwiać, a nie utrudniać. Absolutnym must have są oczywiście sprzęty AGD. Przyda się na pewno lodówka, ale też kuchenka elektryczna czy gazowa. Dzięki temu będziecie łatwo mogli nie tylko przechowywać, ale też przygotowywać jedzenie. Oczywiście musimy też wspomnieć o meblach kuchennych, które powinny być pojemne, ale i ergonomiczne. Możecie w nich schować specjalną zastawkę do kampera, czyli z melaminy, która jest materiałem lekkim, ale też odpornym na stłuczenia i bezpiecznym. Przydają się też sztućce. Ale to nadal nie wszystko, bo w centrum kampera powinien znaleźć się też stół – koniecznie rozkładany. W ciągu dnia możecie przy nim jeść posiłki, a wieczorem wspólnie grać w różne gry, a więc będzie częścią rodzinnego życia.
Top 2: klimatyzacja do kampera jest niezbędna
Podróżowanie kamperem może być bardzo przyjemne i komfortowe. Ale trzeba przyznać, że nadal pokutuje mit, że caravaning stoi w opozycji do słowa „wygoda”, ale tak nie jest. Ba! Można pójść o krok dalej i sprawić, że podróżowanie kamperem będzie ultra wygodne i przyjemne, nawet, gdy temperatura na dworze będzie bardzo wysoka. Wystarczy tylko zdecydować się na klimatyzację do kampera. I tutaj macie całkiem sporo możliwości. Ale my od razu skupimy się na tej dobrej, a może i najlepszej. Świetnie sprawdzą się klimatyzacje dachowe. Warto wiedzie, że taka klimatyzacja w kamperze jest niezależna od wewnętrznego układu. Usuwa rozgrzane powietrze z wewnątrz i zapewnia jego wymianę. Może działać choćby na zasadzie sprężarki. Taka klimatyzacja do przyczepy kempingowej również dobrze się sprawdzi, tym bardziej, że nie zajmuje dużo miejsca i zazwyczaj umieszcza się ją w miejscu okna dachowego. Możecie też zdecydować się na klimatyzację podłogową, którą jak sama nazwa wskazuje mocuje się w podłodze kampera. Wcześniej należy wykonać otwory wentylacyjne. W tym przypadku powietrze odprowadzane jest za pomocą sieci rur.
Top 3: jeszcze więcej miejsca, czyli dlaczego warto zdecydować się na przedsionek
Warto, a nawet trzeba zdecydować się na przedsionek do przyczepy czy kampera. Można wybrać taki, który będzie nie tylko duży, ale też ergonomiczny i może w ciepłe noce posłużyć jako dodatkowa sypialnia. W ciągu dna można tam urządzić bawialnie dla dzieci. Ale można również umieścić tam stół i krzesła i zyskać miejsce do spożywania posiłków. Przedsionek nie tylko jest praktyczny, ale też może chronić przed wiatrem, nadmiarem ciepła i rzecz jasna przed owadami.
Top 4: panele fotowoltaiczne
Jeżeli chcecie cieszyć się wygodą i nie martwić brakiem prądu czy koniecznością ciągłego ładowania akumulatorów, to koniecznie powinniście się zdecydować na panele fotowoltaiczne. Dzięki nim zyskacie jeszcze większa wygodę i komfort podróżowania. Tutaj polecamy Wam model elastyczny, który jest niemal niewidoczny, co chroni przed kradzieżą, ale też zapewnia efektywną pracę. Zwróćcie jeszcze uwagę na rodzaj ładowania. Możecie postawić na klasyczne, czyli PWM, ale też wybrać zdecydowanie bardziej nowoczesne czy raczej zaawansowane technologicznie, czyli MPPT. Pierwszy sposób polega na tym, że panele najlepiej ładują się w pełnym słońcu, natomiast MPPT sprawdzi się w miejscach, gdzie poziom nasłoneczniania bywa rożny. Choć druga opcja jest kosztowniejsza, to jednak wydaje się lepszym wyborem, a inwestycja szybko się zwróci.
Top 5: maty termiczne
Są takie rzeczy, które choć niepozorne, mają duże znaczenie i tak będzie w tym przypadku. Jeżeli caravaning jest dla Was stylem życia i lubicie podróżować niezależnie od pogody, to koniecznie powinniście się zaopatrzyć w maty termiczne. Doskonale sprawdzają się w okresie zimowym. Zabezpieczają przed ucieczką ciepła i co ważne ich koszt jest niewielki.