Hobby i Czas wolny

Sztuka uliczna

Sztuka uliczna - DamciW większości przypadków sztuka miasta kojarzy się z Graffiti, które realizowane jest na sporo metod. Graffiti jest pełne nasyconych kolorów, a tworzone są przy pomocy markerów, wałków albo sprayów. Zwykłe wykonanie odbywa się używając szablony lub manualnie. Nie każde tego typu działanie jest sztuką, a więc zdarza się, że sztuka miasta odbierana jest jako wandalizm. Szczególnie wtedy, kiedy ma się do czynienia z malowidłami kibiców. Jeżeli do malunku w przestrzeni publicznej zabiorą się profesjonalni artyści, w takiej sytuacji widoki zapierają dech w piersiach.

Jakie są rodzaje Graffiti?

Wykonywanie specyficznego sposobu na Graffiti potrzebuje ogromnych umiejętności plastycznych, żeby tworzyć unikalne prace. Profesjonalne Graffiti ma swój początek w chwili, kiedy artysta jest gotów podjąć się każdej pracy, zarówno w środku pomieszczenia oraz na zewnątrz – bez względu na wielkość i zastosowaną technikę. Spośród metod stosowania Graffiti wyróżnia się na: narracyjne, artystyczne, reklamowe, szablonowe, fotorealistyczne, 3D, abstrakcyjne, light, knit, polityczne, sportowe, erotyczne jak również literowe. Podobnie jak w każdej z rodzajów sztuk plastycznych, malowidło Graffiti można stworzyć na zlecenie. Dla Graffiti często odnajdzie się stosowne miejsce, każda powierzchnia gładka do zagospodarowania jest do tego dobra. Graffiti stworzone na zlecenie w użyciu fachowych narzędzi znacząco wyróżnia się od amatorskich wytworów, które wyrządzają szkody w przestrzeni publicznej.

Murale ścienne

Tylko wielki mural odróżnia się tak ogromnym rozmiarem w porównaniu do pozostałych prac plastycznych. Wielkie malunki ścienne są bardzo widowiskowe. Realizacja muralu w technice 3D jest w olbrzymim stopniu efektywne. Kolosalny malunek, który nie tylko jest widoczny z dużej odległości, ale dodatkowo stwarza wrażenie, jakby malowidło tworzyło harmonię z otoczeniem.