Dom i ogród

Aluminium, czyli materiał przyszłości

Aluminium - DamciCzy informacja o tym, że tworzywo jest wykonane z aluminium oznacza, że jest kiepskiej jakości? Przed dokonaniem wyroku odnośnie tego materiału warto dokonać przeglądu jego właściwości. Aluminium jest wykorzystywany w dużej ilości gałęzi gospodarki. Dlaczego te tworzywo jest pożądanym tworzywem na rynku? Aluminium, to niedrogie i powszechnie znane tworzywo.

Aluminium i jego właściwości

Aluminium jest tworzywem, który nie waży dużo, a dzięki prawidłowej obróbce cieplnej stopów i domieszek aluminium – uzyskuje się większą wytrzymałość. W porównaniu stali, gęstość tego materiału jest 3-krotnie mniejsza. W przeciwieństwie do stali, aluminium jest dużo wytrzymalsze na niską temperaturę. Ten materiał jest świetnym przewodnikiem, dlatego odnajduje zastosowanie w przewodach oraz układach elektrycznych. Jego przewodność jest porównywalna do dużo cięższej i droższej miedzi. Aluminium jest kwasoodporne, wytwarza cienkie warstewki tlenkowe w sposób naturalny albo sztuczny. Struktura powłoki jest gęsta, a grubość mierzy zaledwie kilka setnych mikrona. Jeżeli powłoka zostanie uszkodzona, wtedy samoistnie się regeneruje. Elementy z aluminium da się zespolić w solidną konstrukcję. Do ujednolicenia wykorzystuje się takie metody jak: sklejanie, spajanie, spawanie lub zgrzewanie tarciowe z przemieszaniem. Tworzywo jest proste w obróbce – każdy kształt jest osiągalny. W większości stosuje się obróbkę plastyczną, wiórkową oraz gwintowanie. Aluminium nie stanowi zagrożenia dla środowiska oraz podlega recyklingowi. Dzięki temu jest godną alternatywą dla ciężkiej stali.

Jak wykorzystywane jest aluminium?

Aluminium jest tworzywem, które podobnie jak stal, raz za razem jest wykorzystywane. Jego zastosowanie w projektach pozwala na uzyskanie lepszych wyników w parametrach takich jak: oszczędność, prędkość, pojemność, moc i tym podobne. Odnajduje zastosowanie w branży lotniczej, opakowaniowej,motoryzacyjnej, kolejowej, budowlanej lub energetycznej. Aluminium jest używany także w projektowaniu artykułów domowych. Nietypowe projekty wnętrz w wykorzystaniu aluminium nadają industrialny charakter. Zastosowanie aluminium jest szerokie i można go uznać jako materiał przyszłości.